Koiaugud (enamasti mööbli – toonesepa poolt tehtud)
Koiliblikas muneb munad. Nendest kooruvad vastsed, kes meie mööblit söövad (käike uuristavad). Vastsetest tekivad omakorda liblikad, kes jälle uued munad munevad.
Kas koid elavad teie mööblis, või on tegemist vanade koiaukudega? Kui koid elavad teie mööblis, siis koiaugu servad on heledad ja ka aukudest väljatulev puru on hele. Kui augud on tumedad, ei ole karta, et koid teie mööblis elutsevad. Tumeda puidupuru pudisemine aukudes võib olla tingitud mööblieseme liigutamisest.
Kuidas võidelda koidega.
Aitavad kuumus, külm ja keemia
– Kuumus(saun) võib teie mööblieseme liimist (kondiliim sulab) lahti sulatada.
– Külmus – mööblieseme saab külmhoonesse (külmkamber) külmutamisele viia.
– Keemia. Poest saab osta koiaukudesse tilgutatavat mürki. Pakutakse ka fumigeerimise teenust – gaasikamber. Gaasikambri saab ka ise teha. Teibi mööblieseme kile sisse – jäta avaus. Lase aerosool- kemikali kilekotti ja teibi avaus kinni – korda nädala pärast protsessi uuesti. Kilekott mööbli ümber peab olema pungil nagu õhupall. Siis on ta õhutihe ja mürk ei pääse välja. Vajadusel korrata protsessi poole aasta pärast.
Koiaukude parandamine
Koiauke võib proovida pahteldada. Puit koiaukude serval on tihti väga nõrk ja on oht puitu vigastada. Pahteldada tuleb mitu korda – nii, et pahtlit lihvima ei peaks. Pahtel on piisavalt tugev ja seda lihvides võime me lihvida koiaukude kõrval oleva pealtnäha terve puidu pealiskihi läbi ja nähtavale tulevad uued koiaugud. Soovitav on kasutada veebaasilist pahtlit, mille ülejäägi saab kohe pärast pahteldamist (enne pahtli kuivamist ) niiske lapiga ära pühkida.
Koiaukude kinnivahatamine. Koiaugud võib kinni vahatada siis, kui mööblieseme viimistluseks on vaha. Kui mööbliese on peitsiga toonitud tuleb kasutada toonitud vaha. Kanna vaha koiaukudele, soenda õrnalt fööniga, et vaha muutuks pehmeks – nii saad vaha sügavamale koiaukudesse suruda. Kui esimese korraga koiaugud ei täitu korda protsessi.
Kui lakitud mööbliesemel tuleb mõni koiauk nähtavale (ununes pahteldada), siis saab augud ka pärast lakkimist vahaga täita. NB! Vaha peale lakk ei hakka.
Kui on oht, et mingi detail on koide poolt nii palju kahjustatud, et see muudab mööblieseme konstruktsiooni nõrgaks, tuleb detail plommida, või asendada uuega.