Liimid
kondi-, naha-, kalaliim (restaureerimis ja kunstitarvete poed)
PVA (polyvinyl acetate) liim – näiteks niiskuskindel puiduliim B3
kontaktliim
Tööriistad / abimaterjalid
puiduklotsid
papp
spooniribad
pitskruvid
nuga
koormarihm
nöör
topeltseintega liiminõu
kuum haamer
niiske lapp
pintsel
Kondiliim
Vana mööbel on tavaliseliselt liimitud kondi või nahaliimiga. (nii tapid, kui ka spoon). Müüakse kas laastude või puruna. Lisa liimipurule vesi, kuumuta segades umbes 70 kraadini. Liim sulab ja moodustab veega ühtlase paksu massi. Liimi kuumutatakse spetsiaalses liimianumas (topeltnõu, kus välimise nõu sees on vesi ja selle sees eraldi anum liimiga). Topeltanum on vajalik selleks, et liim ei kõrbeks põhja.
Tänapäeval kasutatakse kondiliimi vähem. Kuuma liimiga liimides peab tegutsema väga kiirelt, sest liim kipub ennem hanguma, kui me mööblidetailid jõuame kokku suruda.
– Mugav on kondiliimi kasutada erinevate spooniparanduste tegemisel. Liimise pintsliga teeme spoonitüki kondiliimiseks ja hõõrume sooja (60-70kraadi) haamriga kinni. Liim hangub ja spoonitükk on mõne minutiga paigas. Sellisel juhul ei pea pitskruve kasutama.
– Ka kõverate tooli seljatugede (näit. biedermeier) spoonimisel (vineerimisel) on kondiliim asendamatu. Seljatugi kaetakse liimiga ja hõõrutakse kuuma haamriga spoon kõverale pinnale. (saab kasutada ka kuuma liivakotti)
Kondiliim kardab niiskust. Selle pärast on tihti niisketes ruumides seisnud mööbliesemete liimühendused lahti tulnud (spoon pinnalt lahti löönud). Ka mööblit restaureerimise ajal pestes peame olema ettevaatlikud, et me veega liimühendusi lahti ei leotaks.
PVA
Kõige rohkem kasutatakse tänapäeval PVA liimi. Liimi on lihtne kasutada ja liimühendused jäävad väga tugevad. Liimitud pindu võib kuni 5 minutit kokku sobitada. Liimitavad detailid peavad olema kokku surutud (pitskruvidega) 1-2 tundi. Liimitavate pindade kokku surumisel jälgi, et liimitavad pinnad oleks käega kokku surutavad, sest vastasel korral ei jõua hiljem liim liimitavaid pindu koos hoida ja liimühendus puruneb mõne aja möödudes. (liimühendus võib isegi pidada, aga puit võib kõrvalt puruneda. Soovitan alati pitskruve kauem kasutada (10 tundi), et võimalikud pinged puidus saaks maandatud.
Kontaktliim
Kiireltkuivavate kontaktliimidega võib ainult väikeseid lahtitulnud spoonitükke tagasi liimida
Nipid
Kui liimitavad tapid logisevad tuleb tapikeelele liimida puiduspooni riba (tapikeele paksendamine). Proovi, kas tapp läheb tihkelt pesasse. Vajadusel liimi veel üks riba. Nüüd võid tapi kinni liimida.
Ole ettevaatlik, et pitskruvidega puitu ei vigastaks. Pitskruvi ja puidu vahele aseta puiduklotsid (pehmem puu, kui liimitav ese). Klotsi ja mööblieseme vahele soovitan panna lisapehmenduseks papitüki. Vajalik on see kindlasti ka siis, kui on võimalus, et puidupind on liimine ja me kogematta puiduklotsi mööblieseme külge võime liimida.
Pitskruvidega pressides pressib liimühenduse vahelt välja liimi. Pühi liim hoolikalt niiske lapiga. Puidu pinnale jäänud ja kuivanud liimi on hiljem raske eemaldada. Liimised kohad ei võta hiljem peitsi sisse ja puidu pinnale jäävad inetud heledad laigud.
Spoonitükki pva liimiga liimides (pitskruvidega pressides) võib spoonitükk paigast liikuda. Fikseeri see maalriteibiga. Pressklotsi ja spooni vahele aseta pehmenduseks papiriba ja ka kile, siis ei liimu papitükk spooni külge. (pitskruvidega pressides tuleb spoonitüki servade vahelt liim välja)
Tooli kokkuliimides peab arvestama, et puit on aja jooksul kuivanud ja detailid võivad kuju muutnud olla. Tool tuleb võimalusel ühe korraga kokku liimida. Kasuta kindlasti sirget töölauda ja kontrolli põhja ja jalgade diagonaale. Vaatle tooli ka eemalt erinevatest külgedest, et tool oleks otse.
Puhasta liimitav koht vanast liimist
Varem kondiliimiga liimitud pinda võib niisutada, või fööniga soendada. Liim muutub pehmemaks ja me saame lihtsalt vana liimi maha kraapida.
Kui liimühendus on lahti
Kui mingi liimühendus on lahti tulnud tuleb see kohe kinni liimida. Lahtitulnud ühendus nõrgendab kogu mööblieseme konstruktsiooni tugevust ja õige pea tuleb juba järgmine liimühendus lahti.
Ära seda kunagi tee
Kruvid ja naelad on ainult ajutine lahendus liimühenduste parandamisel. Väga raske on puitu kinniroostetanud naelu ja kruve kätte saada.
Puiduparandused
Puiduparandusi tehes kasuta sama puiduliiki mööbliesemega.
Jälgi, et parandustüki puidusüü jookseks nii nagu restaureeritaval mööbliesemel.
Võimalusel kasuta vana puitu. Vana puit ei mängi nii palju, kui uus puit ja puiduparandus jääb vähemmärgatav. Vana puit: põrandalauad, parketilipid, jne.